Amikor valaki használt iPhone-t vásárol, joggal merül fel a kérdés: vajon megéri?
Az elmúlt években egyre többen választják a használt készülékeket, és nem véletlenül: az ár-érték arányuk verhetetlen. Azonban, mint minden másodkézből vásárolt terméknél, itt is fontos, hogy ne dőlj be az első ajánlatnak, hanem alaposan gondold át, hogy honnan és hogyan szerzed be a készüléket. Különösen karácsony előtt mindenki eladni - és venni akar. Intenzívebben pörög a piac, nehéz kiszúrni a gyanús dolgokat.
Az AlmaTelo szervizes csapatával összegyűjtöttük azokat a szempontokat, amelyekre érdemes figyelned, hogy biztosan jól dönts!
Miért éri meg használt iPhone-t venni?
Az iPhone-ok híresek a megbízhatóságról és hosszú élettartamáról. Egy használt iPhone általában még évekig kiválóan szolgálja tulajdonosát, és mivel az Apple sokáig biztosít szoftveres frissítéseket, a régebbi modellek is hosszú ideig naprakészek maradnak. Ráadásul, mivel az áruk jelentősen alacsonyabb az új készülékekhez képest, akár egy prémium kategóriás telefonhoz is hozzá juthatsz sokkal kedvezőbb áron. De csak akkor, ha tudod, mit érdemes vásárlás előtt ellenőrizni.
Nap mint nap találkozom olyan készülékekkel, amelyeknél a rejtett hibák csak később, vásárlás után derültek ki, nem kis bosszúságot okozva a vásárlónak – pedig kis odafigyeléssel ezek elkerülhetők lennének. Most megosztom a legfontosabb tanácsokat, amiket a saját tapasztalataim alapján állítottam össze.
Mire figyelj használt iPhone vásárlásakor?
A használt iPhone vásárlás olyan, mint egy jó könyv kiválasztása: a borító alapján vonzó lehet, de a tartalom dönti el igazán, hogy megveszed-e vagy sem. Így van ez a telefonok esetében is, nem elég a csilli-villi külső megjelenés, fontos, hogy alaposan megnézd a belső állapotot is. Íme néhány szempont, amit mindig érdemes ellenőrizni:
1. Akkumulátor: a telefon szíve
Az iPhone akkumulátorának állapota kulcsfontosságú. Ha a vásárláskor nem ellenőrzöd, hamar szembesülhetsz a bosszantó gyors merüléssel. Egyik ügyfelem például egy „jó állapotú” iPhone-t vásárolt, ami aztán alig egy órát bírt ki töltés nélkül. Mi volt a gond? Az akkumulátor állapota 65%-on állt, ami már messze az elfogadható alatt van.
Profi tipp: Az akkumulátor állapotát egyszerűen lecsekkolhatod a telefon „Beállítások > Akkumulátor > Akkumulátor állapota” menüjében. Ha az érték 80% alatt van, számíts arra, hogy cserére lesz szükség. Az akkumulátor teljesítménye a ciklusok számától, (egy teljes feltöltés, és lemerülés) és a gyártás idejétől is függ, ami cocconut batteryvel ellenőrizhető.
Az iPhone-ok egyik nagy előnye, hogy a Beállítások menüben könnyedén ellenőrizhető az akkumulátor állapota. Ez valószínűleg nem újdonság a tapasztalt iPhone-felhasználóknak, de ha valaki éppen most vált Androidról iPhone-ra, annak ez új infó lehet, amire mindenképp figyelni kell.
Amennyiben tehát ez az érték 80% alá esik, számítani kell arra, hogy előbb-utóbb cserére lesz szükség. Ez különösen fontos szempont használt iPhone vásárlásakor, mert valószínüleg te sem szeretnél néhány hónap használat után aksit cseréltetni a telefonodban.
2. Kijelző: több, mint csak egy üveg
A kijelző sérülései és a rejtett érintési problémák a leggyakoribb panaszok közé tartoznak. Ügyfeleink gyakran fordulnak hozzánk olyan panaszokkal, hogy a használt iPhone érintőképernyője részben vagy teljesen nem érint. Ez egy korábban cserélt, rossz minőségű kijelző miatt történt.
Teszteld így: Csúsztass végig minden területet, és ellenőrizd, hogy minden érintésed pontosan reagál. A kijelző színeit és fényerejét is érdemes megnézni: ha sárgás foltokat vagy furcsa árnyalatokat látsz, az cserére utalhat. Fekete háttérnél pixel hibákat, fehérnél pedig háttérvilágítás problémákat szűrhetünk ki.
Sok készülékbe nem belevaló gyártási technológiájú kijelzőt szerelnek, ha például egy oled helyére lcd-t raknak, visszaeshet az akkumulátor teljesítménye a megnövekedett áramfelvételnek köszönhetően.
3. Szenzorok: a láthatatlan hibák forrása
Az olyan szenzorok, mint a Face ID vagy az ujjlenyomat-olvasó, könnyen meghibásodhatnak – és ezek javítása költséges lehet. Például, ha a Face ID nem működik, gyakran vízkár vagy korábbi szakszerűtlen javítás áll a háttérben. A gyakorlatban azt tapasztalom, hogy sokan csak utólag jönnek rá, hogy ezek a funkciók hibásak.
Tippem: Minden szenzort tesztelj! Állíts be Face ID-t, használj ujjlenyomat-olvasót, vagy próbálj meg fotókat készíteni különböző fényviszonyok között.Teszteld a közeli és távoli fókuszt egyaránt.
Vásárlás előtt hívást is érdemes indítani,a közelségérzékelő letesztelése érdekében. Az iPhone 12 pro megjelenése óta a Lidar scannerel tudunk 3D scannelést végezni, ezt is érdemes tesztelni egy erre hivatott alkalmazásban (Canvas).
4. Hangszórók és mikrofonok: a rejtett vízkárok áldozatai
Egy használt iPhone-nál sokszor találkozom víz vagy por által okozott hangszóró- és mikrofon problémákkal. Például egy vízbe ejtett telefon még működhet, de a mikrofon már nem rögzíti tisztán a hangot, vagy a hangszóró halk és torz lesz.
Ellenőrzéshez: Hívj fel valakit, és figyelj a beszélgetés hangminőségére. Hallgass zenét a hangszórón keresztül, és ellenőrizd, hogy a hang tiszta-e.
Ha rosszul hallod a másikat, beszédhangszóró probléma lehet, ha a másik fél hall rosszul, mikrofon probléma állhat fenn.
Ha már megvan a baj, és megvettünk egy készüléket, aminek ilyen jellegű baja van,
egy fogkefével, és egy kis 100%os alkohollal csodákat lehet művelni.
Vigyázat!! az alkohol nem vezet áramot, de a kijelzőt be lehet áztatni vele.
5. Vízállóság: ne hagyatkozz a címkékre
Bár az újabb iPhone modellekről a gyártó azt állítja vízállóak, azért ne kezdjünk el vele búvárkoni. A valóság az, hogy pár csepp víztől lehet véd, de a teljes vízállóságot nem képesek megtartani hosszútávon.
A gyártók nagy része nem is vállal garanciát vízkárra, hiába kapják meg a telefonok: az iphone 8 óta az ip67 - es besorolást, aminek köszönhetően 30 percig ki kellene bírnia egy 1m es vízoszlopot.
A tapasztalat az, hogy az évek alatt a sok felmelegedés, és lehűlés is roncsolja a vízzáró tömítéseket.
Tehát csak azért, hogy bebizonyítsd, ne merítsd el egy pohár vízbe. A használt eszközök esetében pedig egyáltalán ne kísérletezz ezzel.
Egy ügyfelem például úgy vásárolt „vízálló” iPhone-t, hogy korábban már szakszerűtlenül cserélték a kijelzőt, így a készülék zárása nem volt tökéletes.
Profi tipp: Ne kockáztass víz alatti teszteléssel, de érdeklődj, hogy a készülék valaha kapott-e hivatalos szervizt. Egy szakszervizes pedig minden esetben megtudja állapítani, hogy érte-e valaha folyadék a telefont. Ha ezen aggódsz, inkább vidd el bevizsgáltatásra a telót egy szakszervizbe.
6. Szoftver: amikor nem a hardver a gond
Lefagyások, lassú működés, váratlan újraindulások – ezek szoftveres problémákra utalhatnak. Az egyik leggyakoribb ok, amit látok, az, hogy a készülék nem naprakész, vagy az operációs rendszer verziója nem kompatibilis bizonyos alkalmazásokkal.
Próbáld ki: Indíts el több alkalmazást, válts közöttük gyorsan, és nézd meg, hogyan reagál a telefon. Ma már a legtöbb telefont pofon egyszerű újratelepíteni, ilyenkor figyeljünk, hogy biztonságban legyenek az adataink, érdemes egy biztonsági mentést készíteni.
7. A telefon előélete: mindig legyen tiszta a múltja
Sokan nem gondolnak arra, hogy az iPhone „előélete” milyen hatással lehet a használatára. Nem egyszer találkoztam olyan készülékkel, ami korábban lopott volt, vagy zárolva maradt.
Ezért mindig ellenőrizd az iCloud zároltságot! Ha nem tudod hozzáadni a saját Apple ID-det, az komoly probléma, valamint az előző tulaj által bekapcsolva maradt "find my iphone" funkciója is.
Hogyan vásárolj gond nélkül?
Mindig alaposan vizsgáld meg a készüléket – ha lehet, személyesen, vagy olyan bolttól vásárolj ahol adnak garanciát és visszaküldési lehetőséget biztosítanak.
Ellenőrizd a garanciális és szerviz előzményeket.
Vásárolj megbízható helyről, mint például az Almatelo, ahol minden készülék szervizelt, ellenőrzött, és 24 hónapos garanciát adnak.
Szervizesként azt mondom, a tudatosság a kulcs. Egy használt iPhone valóban pénztárcabarát és környezetbarát választás lehet, de csak akkor, ha körültekintően jársz el. Az AlmaTelo-nál mindent megteszünk, hogy te már csak az örömteli használatot tapasztald – hibák nélkül.
Nézz körül nálunk, és találd meg a tökéletes készüléket! 🎉
Comments